Artykuł
Co trzeba sprawdzić, gdy otrzymujemy fakturę od kontrahenta
Podatnik VAT czynny, który zakupił towar lub usługę i zamierza odliczyć z niej VAT, musi skontrolować fakturę pod względem formalnym i merytorycznym oraz sprawdzić kontrahenta. Zakres sprawdzania kontrahenta zależy od tego, czy zaczynamy z nim współpracę, czy jest to kolejna transakcja.
Metodyka należytej staranności ogłoszona przez MF to najważniejsze okoliczności, które są brane pod uwagę przez urzędników skarbowych w ocenie działalności przedsiębiorców dokonujących odliczeń VAT. Zdaniem MF podjęcie przez podatnika działań wskazanych w Metodyce istotnie zwiększa prawdopodobieństwo dochowania przez niego należytej staranności i zachowania prawa do odliczenia VAT.
1. Jak sprawdzić kontrahenta, z którym rozpoczynamy współpracę
Zawarcie transakcji z podmiotem, z którym wcześniej nie zawieraliśmy transakcji handlowych, wymaga sprawdzenia jego sytuacji. O rozpoczęciu współpracy mówimy także wtedy, gdy zawieramy transakcję z podmiotem, z którym już współpracowaliśmy, jeśli dotyczy towarów nieobjętych dotychczas branżą lub profilem działalności tego kontrahenta i których dotychczas od niego nie kupowaliśmy.
Oceniając kontrahenta, należy rozważyć zarówno kryteria formalne, jak i transakcyjne.
1.1. Potwierdzenie rejestracji kontrahenta i posiadanych koncesji oraz zezwoleń
W przypadku każdego nowego kontrahenta należy potwierdzić jego rejestrację.
Tabela. Potwierdzenie rejestracji kontrahenta
Potwierdzić rejestrację kontrahenta | Jak to można zrobić |
w Krajowym Rejestrze Sądowym, w przypadku gdy kontrahent jest spółką prawa handlowego | na stronie https://ems.ms.gov.pl |
w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, gdy kontrahent prowadzi jednoosobową działalność lub jako spółka cywilna |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right