Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2016-08-05

Kiedy można odliczyć VAT z paragonu fiskalnego

Odliczenie podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów lub usług odbywa się zasadniczo na podstawie otrzymanych faktur. Podstawę odliczenia stanowi również faktura uproszczona, która nie zawiera części danych wykazywanych w standardowej fakturze. W określonych przypadkach za fakturę uproszczoną może być uznawany paragon fiskalny. Przypisanie paragonowi fiskalnemu walorów faktury, według ustawy o podatku od towarów i usług, umożliwia odliczenie wykazanego w nim VAT.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług bądź dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

Kiedy faktura uproszczona uprawnia do odliczenia VAT

Klasyczna faktura zawiera dane, które pozwalają zidentyfikować nabywcę. W pewnych przypadkach ustawodawca wprowadził możliwość wystawiania faktur zawierających tylko NIP kupującego. W praktyce dla faktur tych stosuje się termin "faktura uproszczona". Na podstawie prawidłowo wystawionej faktury uproszczonej nabywca towarów lub usług ma prawo odliczyć podatek naliczony. Faktura uproszczona jest bowiem dokumentem, o którym mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00