Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-07-29

Jakie zmiany obowiązują od 1 sierpnia 2016 r. w rozliczaniu VAT i akcyzy przy obrocie paliwami

Ustawa z 7 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, nazywana przez Ministerstwo Finansów "pakietem paliwowym", wprowadza rewolucyjne zmiany w zakresie opodatkowania VAT i akcyzą wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw. Od 1 sierpnia 2016 r. koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą otrzyma wyłącznie podmiot krajowy lub zarejestrowany w kraju oddział przedsiębiorcy zagranicznego. Zmieniają się również zasady rozliczania VAT od tych nabyć. Skrócono termin zapłaty VAT i zasady jego poboru oraz wprowadzono nową, dodatkową deklarację VAT-14.

Zmiany wprowadzane przez tzw. pakiet paliwowy można podzielić na dwie grupy przepisów. Pierwszą stanowią przepisy zawężające grupy podmiotów uprawnionych do:

● bezpośredniego przywozu paliw z innych państw członkowskich UE,

● zamawiania usług przywozu tych paliw przez podmioty specjalizujące się w obrocie wewnątrzwspólnotowym z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy (tj. składów podatkowych oraz zarejestrowanych odbiorców).

Drugą grupę stanowią przepisy przyspieszające pobór VAT od tych transakcji, mające na celu znaczne ograniczenie strat w tym podatku w przypadku występowania tzw. słupów czy "znikających podatników" na dalszych fazach obrotu tym paliwem.

Natomiast pozostałe zapisy "pakietu" doprecyzowują zakres odpowiedzialności za łamanie tych przepisów (art. 3 ustawy nowelizującej - zmiana Kodeksu karnego skarbowego) lub wprowadzają niezbędne regulacje przejściowe (art. 6-10 ustawy nowelizującej).

1. Zawężenie grupy podmiotów uprawnionych do nabywania paliwa

Wraz z wejściem w życie "pakietu paliwowego" zaczęły obowiązywać również zmiany w ustawie - Prawo energetyczne, a także w ustawie o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00