Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-06-21

Jak rozliczyć VAT, gdy sprzedawany towar jest montowany przez sprzedawcę

W przypadku transakcji, których elementem jest zarówno dostawa towaru, jak i jego montaż, wątpliwości podatników powoduje ustalenie, czy dana sprzedaż stanowi dostawę towaru czy świadczenie usługi. Nie jest to problem teoretyczny. Ustalenie, czy przedmiotem sprzedaży jest dostawa towaru czy świadczenie usługi, wpływa na dalsze rozliczenie VAT, w tym m.in. w zakresie określenia właściwej stawki podatku. Problem ten dotyczy przede wszystkim branży budowlanej, choć nie tylko. W budownictwie mieszkaniowym większość robót budowlanych podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 8%. Natomiast dostawa towarów na ogół jest opodatkowana stawką podstawową - 23%. Z kolei w transakcjach zagranicznych ustalenie, czy mamy do czynienia z dostawą czy z usługą, decyduje o miejscu (kraju) opodatkowania transakcji.

Dla podatników ważne jest ustalenie, czy dla dokonanej sprzedaży, obejmującej dostawę towaru i jego montaż, istotę transakcji stanowi dostawa czy usługa w postaci montażu.

1. Kiedy świadczenie jest usługą, a kiedy dostawą

Z dostawą towarów mamy do czynienia wtedy, gdy jej skutkiem jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast za świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Tak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Przepisy ustawy o VAT, poza ogólną definicją dostawy towarów i świadczenia usług, nie zawierają dodatkowych, szczegółowych wskazówek, które pomogłyby w ustaleniu, w jakich okolicznościach dana czynność, obejmująca dostawę towarów i świadczenie usług, może zostać uznana za dostawę towarów, a w jakich - za świadczenie usług.

Pomocne w tym zakresie jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE oraz krajowych sądów administracyjnych. Z orzeczeń TSUE wynika, że jeżeli podatnik dokonuje dostawy towarów i ich montażu, to dla określenia, czy ma on do czynienia z dostawą towarów czy ze świadczeniem usług, zasadnicze znaczenie ma określenie głównego elementu (czynności) transakcji. Główny element (czynność) transakcji to ten, który ma przeważające znaczenie dla nabywcy świadczenia. W orzecznictwie Trybunału wskazuje się na różne przesłanki, które pozwalają na określenie elementu stanowiącego główną czynność danego świadczenia. Mogą to być:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00