Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-01-29

Kiedy można stosować stawkę 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, gdy brakuje podstawowych dokumentów

Zastosowanie stawki podatku 0% do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest uzależnione od posiadania dokumentów potwierdzających, że towary zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. Ustawodawca szczegółowo wskazuje dowody uznawane za wystarczające do potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Określa jednocześnie dokumenty, które mogą być stosowane uzupełniająco. Wątpliwości podatników budzi jednak kwestia, czy dodatkowe dokumenty mogą stanowić alternatywę dla podstawowych dowodów potwierdzających dostawę towarów i zastąpić je całkowicie, czy też powinny być stosowane pomocniczo. Nie jest również oczywiste, które z dokumentów uzupełniających byłyby, ewentualnie, wystarczające do zastosowania preferencyjnej stawki VAT 0%.

Ustawodawca uzależnił opodatkowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów według stawki preferencyjnej 0% od spełnienia trzech podstawowych warunków zawartych w postanowieniach art. 42 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług. Warunki te dotyczą statusu dostawcy i nabywcy towarów oraz odpowiedniego udokumentowania faktu wywozu towaru z terytorium kraju i dostarczenia do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Warunek I. Status dostawcy

Po pierwsze, dostawa powinna być zrealizowana przez krajowego podatnika podatku od towarów i usług zarejestrowanego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych jako podatnik VAT UE. Zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 3 ustawy dokonujący dostawy powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT UE w chwili składania deklaracji, w której wykazuje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Dla zastosowania stawki preferencyjnej nie ma tym samym znaczenia, czy podatnik był zarejestrowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych już w chwili dokonania dostawy oraz w dacie wystawienia faktury dokumentującej transakcję. Wystarczające jest posiadanie rejestracji VAT UE w momencie składania deklaracji dla podatku od towarów i usług, w której dana dostawa będzie wykazywana. Stawka 0% ma również zastosowanie, jeżeli wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest realizowana przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne niebędące podatnikami, o których mowa w art. 15, dokonujące okazjonalnie wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu (art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00