Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-12-29

Jak zmieniły się zasady obrotu suszem tytoniowym od 1 stycznia 2016 r.

1 stycznia 2016 r. wszedł w życie bardzo duży pakiet zmian w zakresie opodatkowania akcyzą obrotu suszem tytoniowym. Sprzedaż przez rolnika grupie producentów rolnych, do której należy, wyprodukowanego przez niego suszu tytoniowego nie będzie opodatkowana akcyzą. Pośredniczące podmioty tytoniowe, wpisane na listę, aby nadal prowadzić działalność w zakresie obrotu suszem, muszą do 31 stycznia 2016 r. złożyć wniosek o wpis do nowego rejestru. Nowością jest obowiązek składania przez te podmioty zabezpieczenia akcyzowego.

Zmiany w zakresie obrotu suszem tytoniowym, wprowadzone nowelizacją ustawy akcyzowej od 1 stycznia 2016 r., możemy podzielić na kilka grup:

1) zmiany dotyczące rolników produkujących susz

2) zmiany dotyczące prowadzenia działalności jako tzw. pośredniczący podmiot tytoniowy (dalej: PPT),

3) zmiany dotyczące konieczności składania zabezpieczenia finansowego przez PPT,

4) zmiany nakładające nowe obowiązki ewidencyjne w zakresie akcyzy, które zostały już omówione na łamach "Biuletynu VAT" nr 12/2015.

W związku ze zmianami ustawodawca wprowadził również przepisy przejściowe, które mają pozwolić podmiotom wpisanym dotychczas na listę PPT dostosować się do nowych regulacji.

Zmiany dotyczące rolników produkujących susz tytoniowy

Zmiana obejmująca rolników produkujących susz tytoniowy jest jedyną zmianą "prokliencką" w całym pakiecie zmian odnoszących się do suszu tytoniowego (art. 9b ust. 2a ustawy). Stanowi rozwiązanie istotnego problemu dotyczącego rolników działających w ramach tzw. grup producenckich. Chodzi tutaj o grupy producentów rolnych, które są tworzone na podstawie przepisów ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach.

Dotychczas, gdy rolnik produkujący susz tytoniowy chciał sprzedać wyprodukowany przez siebie susz grupie producenckiej, do której należy, grupa ta musiała uzyskać status PPT. W przeciwnym wypadku od sprzedawanego w ten sposób suszu należało odprowadzić podatek akcyzowy wyliczony według wyższej stawki podatku, tj. 458,64 zł za kilogram suszu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00