Porada
Jak korygować transakcje krajowe objęte odwrotnym obciążeniem
Ostatnia nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1 lipca 2015 r., nie ułatwia podatnikom rozliczającym dostawy objęte odwrotnym obciążeniem zadania polegającego na prawidłowym korygowaniu tych rozliczeń. Nie wyjaśnia starych wątpliwości, wprowadza nowe w związku z pojawieniem się w ustawie pojęcia "jednolita gospodarczo transakcja" i wyłączeniem z obowiązku rozliczenia VAT za sprzedawcę podatników zwolnionych. W większości przypadków (zarówno tych nowych, jak i tych starych) przyczyną wątpliwości jest brak szczegółowych regulacji, wprost wynikających z ustawy o VAT, które wskazywałyby na termin rozliczenia korekty.
Część wątpliwości związanych z nowymi regulacjami wyjaśnił MF w wydanej broszurze. Niektóre wyjaśnienia są korzystne dla podatników i zmieniają dotychczasowe stanowisko organów podatkowych.
Zdaniem Ministerstwa Finansów:
● nie ma obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej, gdy sprzedawca zamiast zastosować odwrotne obciążenie, naliczył VAT, gdy to wynika zarówno z błędu sprzedawcy, jak i ze zmiany okoliczności transakcji;
● nabywca nie musi korygować odliczonego VAT, który odliczył z faktury otrzymanej od sprzedawcy, a następnie okazało się, że powinien rozliczyć VAT za sprzedawcę; warunkiem jest rozliczenie VAT należnego.
1. Jaką treść powinna zawierać faktura korygująca dostawę towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT
Sprzedawca, który dokonał dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, potwierdza ten fakt wystawieniem faktury uproszczonej oznaczonej wyrazami "odwrotne obciążenie" (art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT), która nie zawiera stawki ani kwoty VAT (art. 106e ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
W VAT transakcje są rozliczane zgodnie z rzeczywistym ich przebiegiem. Dlatego fakturę korygującą należy wystawić w każdym przypadku, który powoduje zmianę stanu faktycznego skutkującego obniżeniem lub podwyższeniem podstawy opodatkowania.
Jej celem jest udokumentowanie ostatecznej wartości sprzedaży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right