Porada
Jak rozliczać zaliczki na VAT, gdy rozliczamy się kwartalnie
Każdy podatnik ma możliwość składania deklaracji VAT za okresy kwartalne. A zatem możliwość taką mają zarówno ci, którzy posiadają status małego podatnika, jak i ci, którzy nie spełniają warunków do uznania za małego podatnika, ale chcą rozliczać VAT za okresy kwartalne. Okazuje się, że najwięcej problemów z kwartalnym rozliczaniem VAT mają ci, którzy nie są małymi podatnikami, ale chcą rozliczać VAT za okresy kwartalne. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.
Możliwość składania deklaracji VAT za okresy kwartalne dotyczy wszystkich podatników - zarówno tych, którzy posiadają status małego podatnika, jak i tych, którzy nie spełniają warunków do uznania za małego podatnika, ale chcą rozliczać VAT za okresy kwartalne. Jednak kwartalne rozliczenie tej drugiej grupy podatników różni się od kwartalnego rozliczenia VAT małych podatników. W odróżnieniu od małych podatników rozliczających się kwartalnie podatnicy ci mają obowiązek wpłacania zaliczek za pierwszy i drugi miesiąc kwartału. Ostatecznego rozliczenia podatku dokonują oni w deklaracji podatkowej składanej na formularzu VAT-7D. Deklaracje te należy składać za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca po zakończeniu kwartału (art. 99 ust. 2 i 3 ustawy o VAT). W tym terminie należy również zapłacić VAT, który wynika ze złożonej deklaracji (art. 103 ust. 2 ustawy o VAT).
Zalety i wady wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT przez podatników nieposiadających statusu małego podatnika
Zalety | Wady |
● brak konieczności comiesięcznego sporządzania i składania deklaracji VAT, oszczędność czasu ● elastyczność metody - jeżeli wysokość zaliczek na podatek VAT za pierwszy i drugi miesiąc kwartału, wyliczona na podstawie kwoty zobowiązania podatkowego za poprzedni kwartał, będzie przekraczać faktyczną wysokość zobowiązania zaliczkowego za dany miesiąc, wówczas podatnik może wpłacać miesięczne zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia (i odwrotnie) | ● metoda ta nie da oczekiwanych korzyści podatkowych w przypadku trwałego spadku sprzedaży (np. zmiana koniunktury na rynku), co wynika z faktu, że zaliczki na podatek zasadniczo są ustalane na bazie kwartału poprzedzającego rozliczany kwartał |
1. Kiedy należy złożyć zawiadomienie w sprawie rezygnacji z rozliczania VAT za okresy miesięczne
PROBLEM
Spółka nie ma statusu małego podatnika, ale od trzeciego kwartału 2015 r. ma zamiar składać deklaracje VAT za okresy kwartalne. W jakim terminie i w jakiej formie należy złożyć zawiadomienie w sprawie rezygnacji z rozliczania VAT za okresy miesięczne i wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right