Artykuł
Nowy VAT od odwrotnego obciążenia w pytaniach i odpowiedziach
Od 1 lipca 2015 r. obowiązują nowe zasady rozliczeń VAT od odwrotnego obciążenia. Nowe przepisy budzą liczne wątpliwości. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym zakresie.
Od 1 lipca 2015 r. podatnikami zobligowanymi do stosowania odwrotnego opodatkowania nabywanych towarów z załącznika nr 11 do ustawy o VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które łącznie spełniają następujące warunki:
a) dokonującym ich dostawy jest podatnik VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku ze względu na wartość sprzedaży,
b) nabywcą jest podatnik VAT czynny,
c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (czyli stosowanym w przypadku, gdy podatnik nie miał prawa do odliczenia VAT przy nabyciu towaru i służyły one wyłącznie sprzedaży zwolnionej) i art. 122 ustawy.
Poszerzony został również wykaz towarów z załącznika nr 11 do ustawy. W związku z tymi zmianami pojawiają się następujące pytania.
1. Czy wystarczająca jest weryfikacja klienta w CEIDG
Od 1 lipca 2015 r. nie wystarczy, aby sprzedawca zweryfikował nabywcę w CEIDG (w przypadku osoby fizycznej) w celu ustalenia, czy nabywca jest przedsiębiorcą. Wynika to z faktu, że odwrotne opodatkowanie towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT ma zastosowanie jedynie wówczas, gdy nabywcą będzie zarejestrowany czynny podatnik VAT. Co ważne, na potrzeby stosowania odwrotnego opodatkowania dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 trzeba również zweryfikować status nabywcy, który jest spółką kapitałową, osobową prawa handlowego, cywilną czy innym podmiotem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right