Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-04-05

W jakim terminie korygować podstawę opodatkowania zagranicznych transakcji

Ustawa o VAT nie zawiera żadnych szczególnych uregulowań określających moment, w którym należy korygować zagraniczne transakcje dokonane w ramach eksportu towarów, WDT lub WNT. Wobec tego trzeba zastosować ogólne zasady korekt. Mimo że przepisy w tym zakresie nie uległy zmianie, organy podatkowe zmieniły w ostatnim czasie stanowisko na temat rozliczania korekt.

Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury:

1) udzielono obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty,

2) udzielono opustów i obniżek cen po dokonaniu sprzedaży,

3) dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4) dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży (np. zaliczki, przedpłaty, raty),

5) podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury

- podatnik wystawia fakturę korygującą tę fakturę.

W przeszłości organy podatkowe twierdziły, że jeżeli w chwili wystawienia faktury korygującej podatnik mógł przypuszczać, że zaistnieją okoliczności do wystawienia np. korekty "in plus", wówczas korektę taką należało rozliczyć w miesiącu (kwartale), w którym rozliczono fakturę pierwotną. Stanowisko to powodowało konieczność korygowania podstawy opodatkowania za wsteczne okresy. Było to trudne do zaakceptowania. Jeżeli nawet strony ustaliły, że podwyższenie ceny nastąpi dopiero wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, to w momencie wystawienia faktury pierwotnej trudno było przewidzieć, czy te warunki rzeczywiście zostaną w przyszłości spełnione. Organy podatkowe zmieniły jednak to stanowisko. Obecnie uznają, że korekta wystawiona na skutek wystąpienia nowych okoliczności, niemożliwych do przewidzenia w chwili wystawienia faktury pierwotnej (np. z powodu potransakcyjnego obniżenia lub podwyższenia ceny), jest rozliczana na bieżąco. Co ważne - nie w okresie, kiedy wystawiono dokument będący podstawą korekty, ale w rozliczeniu za miesiąc lub kwartał, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające tę korektę (np. za okres, w którym strony uzgodniły zmianę ceny). Nie zmienił się natomiast termin rozliczania faktur korygujących wystawionych w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie lub zawyżenie wartości wykazanych w pierwotnych fakturach, np. z powodu błędnej ceny lub błędnej ilości towaru. Korekty te należy rozliczać w terminie, w jakim podatnik był zobowiązany rozliczyć fakturę pierwotną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00