Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-09-01

Rozliczenie i dokumentowanie dostaw złomu i odpadów

Towary wymienione w załączniku nr 11, czyli popularny złom i odpady, podlegają zasadniczo opodatkowaniu u nabywcy. Nie zwalnia to jednak sprzedawcy z odpowiedniego udokumentowania i rozliczenia sprzedaży.

Zarówno sprzedawca, jak i nabywca, dokonując sprzedaży odpadów i złomu, muszą ustalić, jak powinna zostać rozliczona dostawa. Błędne udokumentowanie sprzedaży przez dostawcę (wystawił fakturę z 23% VAT zamiast NP) nie zwalnia nabywcy z prawidłowego rozliczenia VAT. Dlatego prawidłowe zaklasyfikowanie dostawy leży w interesie sprzedawcy i nabywcy.

Krok 1. Ustalamy, czy sprzedawany towar jest w wykazie

W przypadku dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT obowiązek rozliczenia podatku może obciążać nabywcę. Ustawodawca posługuje się symbolem PKWiU z 2008 r., aby sklasyfikować towar. Dlatego punktem wyjścia w rozliczeniu jest ustalenie, jaki symbol ma towar i czy jest w wykazie. Pomocna w tym celu będzie wyszukiwarka na stronie GUS http://stat.gov.pl/Klasyfikacje/, gdzie zawarte są również wyjaśnienia GUS do symboli PKWiU.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00