Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-07-01

Skutki zastosowania błędnej stawki VAT u sprzedawcy i nabywcy

Podstawowa stawka VAT dla towarów i usług wynosi 23%. Do niektórych czynności podatnik może zastosować obniżone, preferencyjne stawki VAT w wysokości: 8%, 5% i 0% oraz zwolnienie od podatku (uznawane w praktyce za piątą stawkę podatkową). W VAT występują również procedury szczególne, które umożliwiają zastosowanie jeszcze innych stawek VAT niż wymienione. Zastosowanie do danej czynności właściwej stawki VAT lub objęcie jej zwolnieniem od podatku jest bardzo istotne, ponieważ wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie, których efektem będzie zaniżenie lub zawyżenie kwoty podatku należnego, powodują określone konsekwencje podatkowe dla obu stron transakcji.

Obowiązek ustalenia właściwej stawki VAT zawsze spoczywa na podatniku, którym z reguły jest sprzedawca dokonujący odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Obowiązek opodatkowania czynności może obciążać również nabywców towarów i usług, którzy z racji nabycia stają się dla tej konkretnej transakcji podatnikami VAT zobowiązanymi do rozpoznania obowiązku podatkowego i rozliczenia podatku, co dotyczy np. importu usługi, WNT lub nabycia towarów objętych tzw. odwrotnym obciążeniem. To właśnie na tych podatnikach, zobowiązanych do rozliczenia VAT, spoczywa obowiązek ustalenia kwoty podatku w prawidłowej wysokości - obliczonej od podstawy opodatkowania z zastosowaniem odpowiedniej stawki podatkowej - lub, ewentualnie, objęcia czynności zwolnieniem od podatku.

Z art. 5a ustawy o VAT wynika, że towary lub usługi będące przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne. W krajowych przepisach o VAT większość czynności uprawniających do zastosowania obniżonych stawek VAT jest identyfikowana za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00