Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-04-24

Rozliczenie VAT od sprzedaży przez Internet

Opodatkowanie sprzedaży towarów za pośrednictwem Internetu co do zasady podlega tym samym regułom co sprzedaż tradycyjna. Specyfika tych transakcji ze względu na pośrednictwo w transakcji kuriera lub poczty sprawia problemy z ustaleniem momentu powstania obowiązku podatkowego. Pewne problemy stwarza również wystawianie i prawidłowe dokumentowanie transakcji fakturą lub paragonem fiskalnym.

Internet oprócz typowych czynności związanych z przeglądaniem stron umożliwia również zawieranie w sieci umów sprzedaży towarów i świadczenia usług. W związku z tym wiele firm tworzy sklepy internetowe i wykorzystuje Internet do prowadzenia sprzedaży towarów lub usług oraz pośredniczenia między sprzedawcą a konsumentem. Sprzedaż taka określana jest mianem handlu elektronicznego (systemy e-Commerce). Transakcje realizowane za pośrednictwem Internetu zawierają charakterystyczne elementy, do których zaliczamy:

● wysyłkę towarów oraz

● sposoby płatności.

W zależności od przebiegu realizacji dostawy w różny sposób rozliczana będzie sprzedaż internetowa w VAT.

Moment powstania obowiązku podatkowego

Od stycznia 2014 r. nie obowiązują odrębne przepisy dotyczące ustalania obowiązku podatkowego VAT dla sprzedaży wysyłkowej realizowanej za zaliczeniem pocztowym. W związku z tym do transakcji realizowanych przez Internet należy stosować ogólne zasady dotyczące ustalania obowiązku podatkowego. Z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT wynika, że obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru albo wykonania usługi. Tym samym sprzedaż przez Internet - od początku 2014 r. - podlega opodatkowaniu VAT w momencie przekazania towaru nabywcy, i to nawet jeśli sprzedawca nie otrzymał jeszcze zapłaty. Natomiast w innym momencie będzie opodatkowana sprzedaż internetowa, jeżeli sprzedawca otrzyma całość albo część należności jeszcze przed dostarczeniem towaru. Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Zatem obowiązek podatkowy w stosunku do sprzedaży internetowej powstaje w momencie wydania towaru lub w momencie otrzymania przedpłaty (zaliczki).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00