Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-03-01

Świadczenia okresowe i ciągłe - moment powstania obowiązku podatkowego

Wśród wielu zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., do najbardziej istotnych należą te dotyczące określania terminów powstania obowiązku podatkowego. Dotychczas obowiązujący art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług został uchylony w całości i zastąpiono go dodanym art. 19a. Nowe zasady przewidziano m.in. dla świadczeń o charakterze okresowym i ciągłym.

Żaden przepis prawa podatkowego nie definiuje pojęcia usług ciągłych czy okresowych, mimo że ustawa o VAT nadal posługuje się tymi pojęciami (art. 19a ust. 3 ustawy).

Pod względem kryterium czasu przepisy Kodeksu cywilnego dzielą świadczenia na:

● jednorazowe - w przypadku których na dłużniku ciąży obowiązek określonego zachowania jednokrotnie;

● okresowe - obejmują określone zachowania, które w ustalonym z góry czasie mają następować wielokrotnie (w równych lub nierównych odstępach czasu). Cechą charakterystyczną świadczeń okresowych jest zatem możliwość wyodrębnienia powtarzających się świadczeń;

● ciągłe - polegają na stałym zachowaniu się dłużnika w czasie trwania umowy. Stałość zachowania oznacza niemożność wyodrębnienia powtarzających się czynności dłużnika. Cechą charakterystyczną usług ciągłych jest to, że możliwe jest określenie momentu rozpoczęcia ich świadczenia, natomiast moment zakończenia ich świadczenia nie jest z góry określony. W usłudze tej powinny dać się wyodrębnić okresy, po których zakończeniu następuje rozliczenie częściowego wykonania usługi (okresy rozliczeniowe). Usługa ta nie kończy się jednak wraz z zakończeniem tego okresu, lecz trwa nadal do momentu rozwiązania umowy.

Ustalenie, z jakim rodzajem usług mamy do czynienia, miało szczególne znaczenie, gdy zbiorczą fakturą można było dokumentować tylko świadczenia ciągłe. Obecnie ograniczenia te już nie obowiązują. Jednak problem się nie skończył. Pojęcie usług ciągłych pojawia się w przepisach, które regulują zasady powstania obowiązku podatkowego.

Powstanie obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00