Porada
Korekty sprzedaży ewidencjonowanej na kasie rejestrującej - zmiany od 1 października br.
Od 1 października br. podatnicy są obowiązani ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej według nowych zasad. Kończy się okres przejściowy, kiedy można było stosować również poprzednie zasady. Dotyczy to także ewidencjonowania korekt. Podatnicy mają obowiązek prowadzić ewidencje według zasad wskazanych w nowym rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących.
Kasa fiskalna, a w szczególności jej pamięć, została skonstruowana w sposób uniemożliwiający jakąkolwiek ingerencję. W związku z tym korekta transakcji jest możliwa jedynie przed wydrukowaniem paragonu, czyli zapisaniem danych w pamięci fiskalnej kasy. Transakcja zakończona wydrukowaniem paragonu nie podlega modyfikacji.
Nie oznacza to jednak, że brak regulacji prawnych w zakresie korekty obrotu zaewidencjonowanego na kasie fiskalnej pozbawia podatnika możliwości korekty popełnionych pomyłek. Należy podkreślić, że sprzedawca ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek skorygowania popełnionych błędów. Przemawia za tym nałożony na niego obowiązek rzetelnego prowadzenia ewidencji podatkowych, czyli ewidencji odzwierciedlających rzeczywiste operacje gospodarcze. Pozwala to na prawidłowe sporządzenie deklaracji podatkowej.
Nowe przepisy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących pierwszych raz wprost określiły, jak prowadzić ewidencję korekt, ale tylko w niektórych przypadkach.
1. Zwrot towarów i uznane reklamacje
Od 1 października br. podatnicy ewidencjonujący obrót na kasie rejestrującej, aby rozliczyć zwroty towarów czy reklamacje, muszą prowadzić odrębną ewidencję, według zasad wskazanych w rozporządzeniu. Przy ewidencjonowaniu zwrotów towarów, które zostały zaewidencjonowane na kasie rejestrującej, należy pamiętać, że:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right