Artykuł
Czas ustalić proporcję na 2013 r.
Początek roku to również czas ustalania proporcji, która jest podstawą dokonania korekty i będzie służyć do obliczania VAT naliczonego do odliczenia w 2013 r. Będziemy ją obliczać na podstawie obrotu osiągniętego w 2012 r.
Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi nie przysługuje mu takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy). Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Zaokrągla się ją w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy).
Co nie jest wliczane przy ustalaniu proporcji
Czytając zasady ustalania proporcji, stawiamy sobie pytanie, jaki obrót wliczać, aby ustalić proporcję?
Przepisy określają wprost tylko to, jakiego obrotu nie wliczamy, ustalając proporcję. Nie wliczamy więc:
1) obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy);
2) obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, czyli usług finansowych, takich jak:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right