Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-07-01

Jak rozliczyć usługi świadczone na rzecz zagranicznego kontrahenta, niepodlegające opodatkowaniu w Polsce

Sposób rozliczenia usługi będzie uzależniony od tego, na podstawie jakiego przepisu ustawy o VAT ustaliliśmy miejsce świadczenia usługi. Gdy ustalimy, że miejsce świadczenia usługi należy określać na podstawie art. 28b ustawy o VAT (patrz tytuł: Co decyduje o miejscu świadczenia, s. 24), musimy dopełnić obowiązku rejestracyjnego.

Trzeba przypomnieć, że podstawowym obowiązkiem, z którego musi się wywiązać firma świadcząca usługi, których miejsce świadczenia jest ustalane na podstawie art. 28b ustawy o VAT, jest rejestracja VAT UE. Z obowiązku tego należy się wywiązać przed rozpoczęciem wykonywania takich usług. Jeżeli podatnik wcześniej uzyskał numer NIP UE, przed świadczeniem usług, z tytułu wykonywania innych czynności (np. WNT, WDT), nie musi ponownie występować o jego nadanie ani składać aktualizacji VAT-R.

Rejestracja nie jest też konieczna, gdy usługa nie jest świadczona na rzecz podatników podatku od wartości dodanej, ale na rzecz podatników z krajów trzecich. Nie trzeba się również rejestrować, gdy usługi w kraju usługobiorcy są zwolnione od podatku od wartości dodanej lub opodatkowane stawką 0%.

Jeśli nabywcą usługi jest unijny podatnik, zgodnie ze wskazanym miejscem jej świadczenia podlega ona opodatkowaniu poza terytorium kraju (na zasadzie odwróconego opodatkowania u jej nabywcy, a nie u wykonawcy usługi). Oznacza to, że obowiązek opodatkowania usługi ciąży na jej unijnym nabywcy. Polski usługodawca uzna taką usługę za niepodlegającą opodatkowaniu VAT.

Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie od naczelnika urzędu skarbowego nadania VAT UE, podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, przy świadczeniu usług wykazywanych w informacji podsumowującej dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, są obowiązane poprzedzić go kodem PL.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00