Porada
Czy podatnik, decydując się na nieodliczanie VAT, może zaliczyć go do kosztów
W lutym kupiliśmy samochód o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony. W maju zleciliśmy dodatkowe badanie techniczne, które potwierdziło, że jest to samochód ciężarowy dla celów VAT. Czy musimy dokonać korekty VAT i odliczyć VAT z faktur za paliwo, a do PKPiR wpisać kwoty netto, a nie brutto? Czy dotychczasowe rozliczenie możemy zostawić bez zmian, natomiast od teraz dopiero odliczać VAT od paliwa?
PROBLEM
RADA
W przedstawionej sytuacji konieczna jest korekta kwot zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, gdyż od zakupów paliwa przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Nie jest dopuszczalne pozostawienie zapisów "bez zmian", tj. pozostawienie wydatków na zakup paliwa w kwotach brutto jako kosztów uzyskania przychodów.
UZASADNIENIE
Podatek od towarów i usług nie stanowi kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o CIT). Od zasady tej istnieją jednak wyjątki. Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać m.in. podatek naliczony, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, pod warunkiem że podatek naliczony nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej (art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) tiret drugie ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tiret drugie ustawy o CIT).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right