Artykuł
Jak ustalić VAT naliczony, gdy dokonujemy sprzedaży niepodlegającej VAT
25 lutego br. mija termin dokonania rocznej korekty za 2010 r. przez podatników rozliczających się za okresy miesięczne. Początek roku to również czas ustalania proporcji, która jest podstawą dokonania korekty i będzie służyć do obliczania VAT naliczonego do odliczenia w 2011 r. Najbardziej problematyczne jest ustalenie VAT naliczonego do odliczenia, gdy podatnik dokonuje również czynności będących poza VAT (niepodlegających VAT). Proporcja ustalana na podstawie art. 90 ustawy nie ma tutaj zastosowania.
Co jest wliczane przy ustalaniu proporcji
Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy). Treść tego przepisu mogłaby sugerować, że proporcja ma zastosowanie również w przypadku, gdy podatnik dokonuje czynności niepodlegających VAT.
Tak jednak nie jest. Potwierdza to art. 90 ust. 4 ustawy. Proporcję należy ustalić procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Natomiast obrót to kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o należny VAT. Co trzeba rozumieć przez sprzedaż, definiuje ustawa o VAT. Jest to obrót z tytułu odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów. Oznacza to, że czynności niepodlegające w ogóle VAT nie wpływają na wysokość proporcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right