Porada
Jak rozliczyć usługi prawnicze świadczone w ramach umowy barterowej
Nasza kancelaria specjalizuje się w prawie rodzinnym. Jednym z elementów budowania wizerunku firmy jest działalność o charakterze pro publico bono. W jej ramach kancelaria jest zobowiązana do świadczenia usług nieodpłatnej pomocy prawnej. Usługi te są świadczone na podstawie umowy zawartej między naszą kancelarią a jedną z dużych ogólnopolskich fundacji. Na podstawie tej umowy fundacja przekazuje kancelarii sprawy prawne jej podopiecznych. Fundacja ma również obowiązek informowania na swych stronach internetowych oraz we wszelkich kontaktach z mediami o sprawach podjętych przez naszą kancelarię oraz zamieszczania logo kancelarii na swojej stronie internetowej i w materiałach promocyjnych. Czy jeżeli w umowie zawartej z fundacją nie ma zapisu o wynagrodzeniu za świadczone przez naszą kancelarię usługi, możemy je uznać za nieodpłatne świadczenie usług związane z prowadzoną przez nas działalnością gospodarczą? Jak rozliczyć takie usługi?
PROBLEM
RADA
Zawarta przez Państwa kancelarię umowa ma charakter umowy barterowej. W związku tym nie mogą Państwo kwalifikować świadczonych przez siebie usług prawniczych jako nieodpłatnego świadczenia usług związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, które nie podlega opodatkowaniu VAT. Wykonane usługi należy dokumentować fakturą VAT ze stawką 22%. Szczegóły w uzasadnieniu
UZASADNIENIE
Z pytania wynika, że Państwa kancelaria podpisała z fundacją umowę o świadczenie usług prawniczych na rzecz jej podopiecznych. Z umowy wynika, że nie przysługuje Państwu z tego tytułu wynagrodzenie pieniężne. W związku z tym powstaje pytanie, czy takie usługi można traktować jako usługi nieodpłatne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right