Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2010-10-25

Jak rozliczyć akcyzę od sprowadzanych samochodów

Jak w praktyce wygląda rozliczanie akcyzy przy sprowadzaniu samochodów w działalności gospodarczej (autohandel) z krajów UE? W jaki sposób naliczać akcyzę, jakie deklaracje należy złożyć, kiedy i gdzie trzeba się zarejestrować?

PROBLEM

RADA

Przed wykonaniem pierwszego WNT należy złożyć zgłoszenie rejestracyjnego do naczelnika urzędu celnego. Sposób rozliczania akcyzy został przedstawiony w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na podatniku, który sprowadza samochody z krajów UE, ciąży również obowiązek rozliczania akcyzy. Wprawdzie kolejne zmiany przepisów wprowadzają ułatwienia w tym zakresie, jednak obowiązek ten pozostał.

1. Rejestracja

Podatnik, który rozpoczyna sprowadzanie samochodów z krajów UE do Polski w ramach działalności gospodarczej, powinien przede wszystkim dokonać rejestracji jako podatnik akcyzowy. Obowiązek taki ciąży na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą (art. 16 ust. 1 ustawy akcyzowej). Jak czytamy w piśmie Ministerstwa Finansów opublikowanym w "Biuletynie Skarbowym" 2009.3.26 (źródło LEX: nr 22302): Departament Podatku Akcyzowego i Ekologicznego zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest obowiązany, przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą lub pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi celnemu.

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, iż obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego dla potrzeb podatku akcyzowego dotyczy tylko podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Przedmiotowego obowiązku rejestracji nie można zatem rozszerzać na inne grupy podmiotów, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W konsekwencji przyjęcie stanowiska, że obowiązkowi złożenia zgłoszenia rejestracyjnego podlegają również jednostki takie jak np. urzędy administracyjne, szkoły i szpitale, które nie prowadzą w ramach realizowanych zadań działalności gospodarczej, jest niezgodne z obowiązującymi od dnia 1 marca br. przepisami o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00