Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2010-10-25

Sprzedaż nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością

Podatnik, sprzedając nieruchomość wykorzystywaną w prowadzonej działalności, musi rozliczyć w VAT taką transakcję. Dotyczy to również sytuacji, gdy dostawa korzysta ze zwolnienia z VAT. W niektórych przypadkach przepisy pozwalają podatnikowi na rezygnację ze zwolnienia przy sprzedaży nieruchomości. Wówczas musi on ocenić, co bardziej się opłaca w konkretnej sytuacji - zastosować zwolnienie czy naliczyć VAT, gdy wybór zwolnienia wiąże się z korektą odliczonego VAT?

Dla nieruchomości przepisy ustawy o VAT przewidują specjalne zasady rozliczeń w zakresie ustalania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania i stawek VAT. Przewidziano również dwa rodzaje zwolnień z VAT dla dostaw nieruchomości.

1. Obowiązek podatkowy

W przypadku gdy sprzedawane są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia ich wydania (art. 19 ust. 10 ustawy o VAT).

Dla pozostałych sprzedaży (tj. sprzedaży budowli i gruntów) obowiązek podatkowy w VAT powstaje na zasadach ogólnych, tj. z chwilą wydania budowli i gruntów (art. 19 ust. 1 ustawy o VAT). Jeżeli sprzedaż taka powinna zostać potwierdzona fakturą, wówczas obowiązek ten powstaje z chwilą wystawienia faktury, jednak nie później niż w siódmym dniu, licząc od dnia ich wydania (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Jeśli sprzedawca przed wydaniem budowli otrzymał zaliczkę, wówczas obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej otrzymania (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).

W doktrynie podkreśla się, że dniem wydania nieruchomości nie jest dzień podpisania umowy kupna-sprzedaży lokalu, budynku czy budowli, ale dzień postawienia ich do dyspozycji określonemu nabywcy.

W celu prawidłowego stosowania powyższych przepisów podatnik powinien znać podstawowe różnice między budynkiem a budowlą. Obie definicje są zawarte w ustawie - Prawo budowlane.

DEFINICJE

jest taki obiekt budowlany, który nie tylko jest trwale związany z gruntem, ale także jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Ponadto posiada on fundamenty i dach (art. 3 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00