Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-10-08

Wszystko o rozliczaniu rolników ryczałtowych

Rolnicy dokonujący dostawy produktów rolnych albo świadczący usługi rolnicze mają do wyboru dwie możliwości rozliczania VAT. Pierwsza z nich polega na zarejestrowaniu się jako podatnik VAT czynny i rozliczaniu VAT na zasadach ogólnych. Druga to możliwość wyboru statusu rolnika ryczałtowego, który korzysta ze zwolnienia z VAT. Rozliczanie dostaw produktów rolnych oraz świadczonych usług rolniczych na zasadach rolnika ryczałtowego powoduje w praktyce liczne wątpliwości. W poniższym artykule omawiamy korzyści oraz obowiązki, jakie ciążą na rolnikach ryczałtowych, a także na przykładach prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Czytelników w tym zakresie pytania.

Rolnik, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego (a także leśnego lub rybackiego) lub świadczy usługi rolnicze, może:

● opodatkować te czynności na zasadach ogólnych jako podatnik VAT czynny - pod warunkiem złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na druku VAT-R,

● skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT przewidzianego dla rolników ryczałtowych i rozliczać się według procedury szczególnej, o której mowa w art. 115-118 ustawy o VAT. Zwolnienie to ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, co oznacza, że przysługuje wyłącznie temu rolnikowi, który posiada status rolnika ryczałtowego, oraz dotyczy jedynie tych dostaw i usług, które zostały określone przepisami ustawy o VAT. Skorzystanie z procedury szczególnej może być korzystne podatkowo ze względu na przysługującą kwotę zryczałtowanego zwrotu VAT, która z założenia ma rekompensować niepodlegający odliczeniu VAT od nabytych środków produkcji związanych z działalnością rolniczą. Poza tym zaletą tej procedury jest także uproszczenie zasad rozliczania VAT wprowadzone po to, aby nie obciążać rolników obowiązkami związanymi z tym podatkowym rozliczeniem.

Podmioty uprawnione do korzystania ze statusu rolnika ryczałtowego

Rolnikiem ryczałtowym jest tylko ten rolnik, który:

● dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00