Skutki powodzi dla rozliczeń VAT
Powódź, która miała miejsce w maju i czerwcu tego roku, dotknęła również podatników VAT. U wielu z nich zniszczeniu lub całkowitej utracie uległy towary (np. towary handlowe, materiały, wyposażenie, środki trwałe). Zniszczeniu uległa też dokumentacja VAT, a także kasy rejestrujące. W niniejszym artykule omówione zostaną konsekwencje tych zdarzeń.
Konsekwencje w VAT zniszczenia oraz utraty towarów
W trakcie powodzi zniszczeniu lub utracie mogły ulec towary (np. towary handlowe, materiały, wyposażenie, środki trwałe) należące do podatników. Towarów takich nie trzeba opodatkować, gdyż zdarzenia te nie zostały wymienione w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT (art. 5 ust. 1 ustawy o VAT) ani nie zostały zrównane z tymi czynnościami. W efekcie zniszczenia lub utracenia towarów nie należy dokumentować fakturami VAT (ani żadnymi innymi dokumentami VAT). Nie należy ich również wykazywać jako czynności podlegających opodatkowaniu w ewidencji VAT oraz w deklaracjach VAT.
Zniszczenie (utracenie) w powodzi towarów (w tym wyposażenia oraz środków trwałych) czynnego podatnika VAT nie skutkuje również utratą prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem lub wytworzeniem. Jak bowiem czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 czerwca 2009 r. (sygn. ILPP2/443-348/09-2/EWW): (...) w sytuacji, gdy zakup danego towaru przez Wnioskodawcę jest dokonany z zamiarem wykorzystania tego towaru do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to pomimo utraty danego towaru z przyczyn od niego niezależnych, tj. w sposób niezawiniony, czy jak to ujął Trybunał "z powodów pozostających poza kontrolą podatnika", jego prawo do odliczenia w związku z ww. nabyciem zostaje zachowane, a tym samym nie ma podstaw do dokonywania korekt odliczonego podatku.