Od jakich wydatków gminy mogą odliczać VAT
W zakresie, w jakim gminy wykonują czynności opodatkowane VAT, przysługuje im prawo do odliczenia VAT naliczonego. Ten, wydawałoby się oczywisty, wniosek nie zawsze jest brany pod uwagę, a wiele gmin nie korzysta w pełni z przysługujących im uprawnień. W wielu przypadkach jest to uwarunkowane zaszłościami historycznymi i błędnym przekonaniem, że gminy, wykonując przede wszystkim tzw. zadania własne, nie mogą rozliczać VAT na zasadach ogólnych. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie wybranych obszarów działalności gmin, które niewątpliwie uprawniają je do odliczania VAT naliczonego.
1. Działalność gminy według przepisów o VAT
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT).
Przepis art. 15 ust. 6 ustawy o VAT wprowadza z kolei doprecyzowanie zakresu podmiotowego definicji VAT. Zgodnie z nim nie uważa się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Gminy są niewątpliwie jednostkami wyposażonymi w osobowość prawną. Co więcej, w określonym zakresie wykonują one samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Gminy spełniają zatem definicję podatnika VAT, przy czym opodatkowanie określonych czynności będzie zależeć od charakteru, w jakim gmina występuje.
W zakresie, w jakim gminy funkcjonują, a więc realizują swoje zadania:
● w oparciu o reżim publicznoprawny, tj. w ramach uprawnień i narzędzi przyznanych im z mocy prawa (np. gdy wydawane są decyzje administracyjne, pobierane są opłaty o charakterze publicznym lub gdy jest budowana i remontowana ogólnospołeczna infrastruktura) - nie są one uznawane za podatników VAT;