Porada
Jak dokumentować usługę transportu międzynarodowego towarów świadczoną na rzecz konsumenta
Na zlecenie osoby nieprowadzącej działalności przewieźliśmy jej rzeczy z Ukrainy do Polski. Był to transport drogowy. Jak należy udokumentować tę usługę? Spełniamy warunki, aby zastosować stawkę 0%. Zleceniodawca zażądał wystawienia faktury.
PROBLEM
RADA
Tylko do części usługi wykonanej na terytorium Polski można zastosować stawkę 0%. Odcinek wykonany poza Polską nie podlega opodatkowaniu VAT. Usługa może być udokumentowana jedną fakturą. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Miejscem świadczenia usług transportu towarów na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 28f ust. 2 ustawy o VAT). Takie brzmienie przepisu powoduje, że usługi transportu międzynarodowego świadczone na rzecz konsumentów nadal (tj. podobnie jak w 2009 r.) są opodatkowane w Polsce tylko w części, w której transport odbywa się na terytorium Polski (a więc na "polskim" odcinku). W pozostałej części usługi transportu międzynarodowego świadczone na rzecz konsumentów nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w pozostałych państwach, na których terytorium przebiega transport. Dotyczy to usług świadczonych na rzecz konsumentów z Polski, z innych państw członkowskich, a także spoza Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest transport lotniczy i morski, który w całości jest świadczony w kraju (§ 4 rozporządzenia wykonawczego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right