Porada
Jak fakturować usługi międzynarodowego transportu drogowego towarów
Wykonujemy usługi międzynarodowego transportu drogowego towarów na Ukrainę i do Rosji. Jak powinny być wystawiane faktury według nowych zasad? Nasi kontrahenci to podmioty prowadzące działalność gospodarczą w swoich krajach. Czy możemy stosować stawkę 0%?
PROBLEM
RADA
Faktury dla kontrahentów prowadzących działalność powinny być wystawiane bez stawki i kwoty podatku, gdyż usługa w całości nie podlega VAT w Polsce. Nie stosujemy stawki 0%.
UZASADNIENIE
Do końca 2009 r. miejscem świadczenia usług międzynarodowego transportu drogowego towarów było, co do zasady, miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT). W konsekwencji świadczenie takich usług podlegało opodatkowaniu w Polsce tylko na polskim odcinku. W pozostałej części świadczenie usług transportu międzynarodowego nie podlegało opodatkowaniu VAT w Polsce. Taki stan rzeczy powodował wiele wątpliwości dotyczących fakturowania usług transportu międzynarodowego towarów. Konieczne było wystawianie faktur ze stawką 0% lub 22% tylko na polską część usługi transportowej, w pozostałej zaś części konieczne było wystawianie faktur ze stawką "NP", tj. "nie podlega", albo faktur zagranicznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right