Rozliczenie VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów według sądów krajowych i ETS
Zakup towarów w innych krajach UE powoduje obowiązek rozliczenia VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia. Podatnicy VAT mają często wiele problemów z rozliczeniem tych transakcji. Powodem jest brak jednolitego orzecznictwa, błędna interpretacja przepisów przez organy podatkowe. Pomocne są w takich przypadkach orzeczenia sądów. Poniżej przedstawiamy omówienie najważniejszych z nich, dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć.
Zakup samochodów
Ustawa o podatku od towarów i usług wprowadziła specjalne zasady dotyczące rozliczeń VAT od nabycia nowych środków transportu. Zasady obowiązujące przy nabywaniu nowych środków transportu w innym kraju UE odbiegają od zasad rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowych. Kupujący nowy środek transportu rozlicza VAT od jego wewnątrzwspólnotowego nabycia nawet wówczas, jeśli jedna ze stron transakcji lub obie nie są podatnikami VAT.
Należy pamiętać, że samochód zakupiony w UE jest zawsze nowym środkiem transportu, a tym samym jego zakup zawsze podlega VAT w Polsce u nabywcy, gdy przynajmniej jeden z warunków jest spełniony:
1) samochód przejechał nie więcej niż 6000 km lub
2) od momentu dopuszczenia go do użytku nie minęło więcej niż 6 miesięcy.
Specjalne zasady dotyczące rozliczeń VAT od zakupu nowych środków transportu dotyczą tylko samochodów zakupionych w innym kraju UE, a nie poza UE.
Gdy kupujemy samochód, który nie jest nowym środkiem transportu, rozliczamy VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia tylko w przypadku, gdy poniższe warunki są spełnione:
1) zarówno kupujący, jak i sprzedający są podatnikami VAT lub podatku od wartości dodanej,
2) samochód nie został nabyty w procedurze VAT marża,
3) został przywieziony z innego kraju UE.
Kiedy zakupiony w innym kraju UE samochód jest nowym środkiem transportu