Jak udokumentować i rozliczyć dostawę towaru za pośrednictwem kuriera
Często wysyłam towar do naszych kontrahentów firmą kurierską. W pierwszej pozycji wpisuję swój towar. W drugiej koszt wysyłki. Czy do drugiej pozycji obowiązek podatkowy będzie inny niż do pierwszej? Czy zawsze obowiązek podatkowy powstaje z dniem wydania towaru (wystawienia faktury)? Czy muszę umieszczać koszty transportu na paragonie lub fakturze?
problem
rada
Na fakturze firma powinna wykazać tylko wartość dostarczanego towaru. W jego cenę firma powinna wkalkulować wszystkie koszty z nią związane, w tym również koszt jego przesyłki dokonywanej przez firmę kurierską. Koszty transportu mogą być ostatecznie wyszczególnione, ale jako element ceny, a nie odrębna czynność opodatkowana VAT. Nawet w przypadku wyszczególnienia kosztów przesyłki obowiązek podatkowy powstaje tak jak dla dostarczanego towaru. Szczegóły w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Wykazanie na fakturze dokumentującej dostawę towaru kosztu przesyłki kurierskiej nie znajduje żadnego uzasadnienia. Firma obciąża nimi nabywcę towaru, mimo że nie świadczy tej usługi. Oznacza to, że wykazana na fakturze wartość tych usług jest prawdopodobnie formą refakturowania usług kurierskich z otrzymanej od kuriera faktury dokumentującej ich wykonanie (albo przeniesienie kosztu, jakim zostanie ona obciążona po wykonaniu usługi). Taki sposób dokumentowania nie jest prawidłowy, ponieważ firma nie świadczy usługi dostawy (przesyłki). Nie powinna więc wyszczególniać jej wartości w odrębnej pozycji na fakturze, i to niezależnie od tego, czy jej zamiarem jest refakturowanie tych kosztów, czy tylko obciążenie nimi nabywcy towaru. Nawet gdy z umowy wynika, że koszt wysyłki ponosi nabywca, to ostatecznie koszt ten powinien być doliczony do ceny towaru jako łącznej wartości podstawy opodatkowania VAT (czyli przed jej ustaleniem).