comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-07-25
Jak napisać wniosek o stwierdzenie nadpłaty w VAT
Podmiot będący podatnikiem VAT ma prawo domagać się zwrotu nadpłaconego do urzędu skarbowego VAT. Może to uczynić, jak tylko stwierdzi, że zaszły okoliczności uprawniające go do skorzystania z prawa do zwrotu nadpłaty. Ustawodawca nakłada bowiem na podatników szereg warunków, które są niezbędne do spełnienia.
Nadpłata może zostać stwierdzona w drodze decyzji, ale niekoniecznie. Niejednokrotnie wynika ona z korekt sporządzonych przez podatnika. Jeżeli z wyjaśnienia podatnika jasno wynika, wskutek czego powstała nadpłata, urząd skarbowy zwraca ją bez wydawania decyzji wymiarowej.
I. Kiedy powstaje nadpłata podatku VAT
Nadpłatę podatku VAT stanowi kwota:
• nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku;
• podatku, pobrana przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
• zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
• zobowiązania zapłaconego przez osobę trzecią lub spadkobiercę, jeżeli w decyzji o ich odpowiedzialności podatkowej lub decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego spadkodawcy określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right