Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-01

Czy należy dokonać korekty podatku odliczonego w związku z przekazaniem środka trwałego na złom

Firma świadczy usługi optyczne (badanie wzroku w celu doboru właściwych okularów) oraz prowadzi sprzedaż różnego typu okularów. Na potrzeby swej działalności firma posiada różne urządzenia optyczne - zarówno do badania wzroku, jak i do obróbki szkieł i oprawek. Są to środki trwałe amortyzowane zgodnie z ustawą o podatku dochodowym.

PROBLEM
Jednym z tych środków trwałych jest tzw. bateria stacjonarna, zakupiona w 1999 r. na fakturę VAT (odliczono podatek naliczony), która służyła jako tzw. akumulator do używanej maszyny. Jest to środek trwały, który może być wykorzystywany do innych urządzeń, np. w przypadku braku zasilania prądem. W roku 2003 podjęto decyzję o czasowym wycofaniu tego środka trwałego (nie było już potrzeby używania jej). Amortyzacja została zawieszona do czasu zaistnienia potrzeby skorzystania z tej baterii. Obecnie okazało się, że wspomniana bateria praktycznie jest bezużyteczna, gdyż jako materiał uległa zużyciu. W związku z tym została oddana na złom. Otrzymaliśmy niewielką kwotę jako przychód ze złomowania baterii (zwykłe pokwitowanie o wypłacie). Mamy następujące pytania:
1) Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek korygować VAT naliczony odliczony z faktury zakupowej w 1999 r.?
2) Czy otrzymana kwota z punktu złomu powinna zostać przez nas opodatkowana podatkiem VAT (samonaliczenie) jako odpłatne przekazanie towaru na cele inne niż prowadzona działalność?
3) Jak powinien wyglądać dokument uwiarygodniający przekazanie tej, a nie innej rzeczy na złom?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00