Artykuł
Opłata reprograficzna nie jest objęta VAT - skutki wyroku TSUE
TSUE wydał wyrok w polskiej sprawie dotyczącej opodatkowania VAT opłat reprograficznych pobieranych przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi od producentów i importerów sprzętu i nośników pozwalających na kopiowanie utworów chronionych prawem autorskim.
W wyroku z 18 stycznia 2017 r. Trybunał w sprawie Minister Finansów przeciwko Stowarzyszeniu Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP (sygn. C-37-16) orzekł, że nie można traktować pobieranej opłaty jako wynagrodzenia za usługę, gdyż ta druga w ogóle nie występuje. Wbrew stanowisku MF nie podlega więc ona opodatkowaniu VAT.
Orzeczenie powoduje określone konsekwencje zarówno w odniesieniu do dotychczasowych, jak i przyszłych rozliczeń.
Opłata reprograficzna
Ustawa o prawie autorskim (art. 20 i 201) określa podmioty zobowiązane do jej ponoszenia, a także inkasentów opłaty oraz uprawnionych, którzy z niej finalnie korzystają. Celem funkcjonowania tego mechanizmu jest zapewnienie pewnego rodzaju odszkodowania, m.in. twórcom z tytułu potencjalnego kopiowania ich utworów przez osoby prywatne na ich własny użytek, wskutek funkcjonowania na rynku urządzeń (i nośników) technicznych, które umożliwiają takie działanie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right