Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-11-17

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych otrzymanie i przekazanie próbek towarów kontrahentom

Przedsiębiorcy, w celu zapoznania klientów z oferowanymi przez siebie produktami, dość często decydują się na nieodpłatne przekazanie próbek produktów. Ich przekazanie ma umożliwić potencjalnym nabywcom zapoznanie się z cechami i właściwościami oferowanych produktów, aby następnie skłonić do zakupu większej ilości promowanych towarów.

1. Przekazanie próbki wyrobu/towaru kontrahentowi

Nieodpłatne przekazanie próbki kontrahentowi może powodować wątpliwości związane z opodatkowaniem tej czynności, prawem do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów przekazanych nieodpłatnie w formie próbek oraz z zaliczeniem wydatków poniesionych na zakup lub wytworzenie próbek do kosztów uzyskania przychodów.

. Co do zasady, każde nieodpłatne przekazanie towarów - w przypadku gdy przy ich nabyciu lub wytworzeniu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego lub pełnego odliczenia podatku naliczonego - skutkuje obowiązkiem opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Obowiązek ten nie dotyczy jednak towarów, które spełniają warunki do uznania za próbkę, o której mowa w art. 7 ust. 3 i 7 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że jeżeli nieodpłatne przekazanie towarów nastąpiło na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika, to towar uznany za próbkę nie podlega opodatkowaniu, bez względu na jego wartość (definicję "próbki" podajemy w ramce).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00