Porada
Jak rozliczać wynagrodzenia osób świadczących pracę podczas urlopu rodzicielskiego
Pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może pracować na część etatu w firmie, która mu go udzieliła. Za okres, w którym łączy urlop z wykonywaniem obowiązków służbowych, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie uwzględniające obniżenie etatu oraz zasiłek macierzyński w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu.
Praca podczas urlopu rodzicielskiego
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u swojego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru godzin. W takiej sytuacji urlop ten jest udzielany na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Wniosek w tej sprawie zainteresowany składa w zakładzie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem świadczenia pracy, a pracodawca jest obowiązany go uwzględnić, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację lub rodzaj pracy wnioskodawcy.
Praca w okresie, na który przyznany jest urlop rodzicielski, powoduje wydłużenie urlopu proporcjonalnie do obniżonego wymiaru etatu, nie dłużej jednak niż do:
● 64 tygodni - w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
● 68 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Czas wspomnianego wydłużenia oblicza się jako iloczyn liczby tygodni, w których pracownik łączy urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy, i wymiaru czasu pracy świadczonej w połączeniu ze sprawowaniem funkcji rodzicielskich. Jeśli pracownik zamierza łączyć korzystanie z wydłużonej w ten sposób części urlopu rodzicielskiego z pracą w niepełnym wymiarze godzin, wymiar tej części urlopu ustala się z kolei poprzez podzielenie długości wydłużonej części urlopu przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu wykonywanej pracy (art. 182 Kodeksu pracy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right