Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-11-02

"Białe certyfikaty" bez przetargu, obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego - nowa ustawa o efektywności energetycznej

Od 1 października 2016 r. zrezygnowano z przetargów na świadectwa efektywności energetycznej (tzw. białe certyfikaty). Został także wprowadzony nowy obowiązek dla "dużych" przedsiębiorstw. Będą one musiały sporządzać audyty energetyczne przedsiębiorstwa. Przedstawiamy wybrane, istotne dla przedsiębiorców, zmiany wprowadzone nową ustawą o efektywności energetycznej (dalej: ustawa).

Brak przetargów na białe certyfikaty

Ustawa wprowadziła zmiany w działaniu systemu świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów), który obowiązuje w Polsce od 2013 r. Przedsiębiorstwa, które sprzedają prąd, ciepło lub gaz odbiorcom końcowym, by spełnić wymogi ustawy o efektywności energetycznej, są zobowiązane pozyskać i przedstawić do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: URE) określoną liczbę białych certyfikatów. Jeśli ich nie mają, muszą wnieść tzw. opłatę zastępczą. Do wydawania certyfikatów oraz ich umarzania upoważniony jest prezes URE, a certyfikatami można handlować na Towarowej Giełdzie Energii. Do 30 września 2016 r. świadectwa efektywności energetycznej były przyznawane przedsiębiorstwu przez prezesa URE w drodze przetargu ogłaszanego co najmniej raz w roku. Mogły do niego przystąpić przedsiębiorstwa, które przeprowadziły w swoich zakładach inwestycje optymalizujące zużycie energii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00