Artykuł
Wyższa stawka VAT na sprzedaż posiłków przeznaczonych do bezpośredniej konsumpcji - interpretacja ogólna MF
Zdaniem Ministra Finansów posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5% stawki VAT. Posiłki takie, co do zasady, są opodatkowane 8% stawką VAT, z zastrzeżeniem wyjątków, do których ma zastosowanie podstawowa stawka VAT. Takie stanowisko zajął Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 24 czerwca 2016 r. w sprawie opodatkowania sprzedaży gotowych posiłków i dań przez restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne.
Z wydanej przez MF interpretacji wynika, że dla określenia prawidłowej stawki podatku, jaka ma zastosowanie przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, czy też nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji - np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem do sprzedaży. Jeżeli oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia, należy je opodatkować stawką 8%. Jeżeli nie są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji - należy zastosować stawkę 5%.
W opinii MF na sposób zaklasyfikowania nie wpływa fakt oferowania tych produktów osobno bądź w zestawach (np. kanapka mięsna, frytki razem z napojem, czy też tortilla, pieczone ziemniaki razem z napojem). Na dokonanie prawidłowej klasyfikacji według PKWiU nie mają wpływu również czynniki takie jak to, czy:
● punkty sprzedaży znajdują się w miejscu ogólnodostępnym,
● w punktach sprzedaży znajdują się stoliki i krzesła,
● dostępne są naczynia i sztućce,
● produkty są przeznaczone do spożycia na miejscu czy na wynos (np. pakowane w bibułki czy tekturowe pudełka),
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right