Jakie są praktyczne skutki wprowadzenia do Ordynacji podatkowej klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika
Od 1 stycznia 2016 r. do Ordynacji podatkowej została wprowadzona reguła, zgodnie z którą "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika" (tzw. zasada in dubio pro tributario). Co to oznacza dla podatnika w praktyce, skoro organy podatkowe - "domierzając" podatek - zwykle wątpliwości nie mają?
Według projektodawcy wprowadzenie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika zwiększy ochronę praw podatnika. Przede wszystkim w zakresie wykładni prawa ma ograniczyć negatywne skutki nieprecyzyjnego formułowania przepisów przez ustawodawcę, których ciężar obecnie przerzucany jest na podatnika.
Wprowadzenie wymienionej reguły interpretacyjnej ma doprowadzić do tego, aby wykładnia przepisów prawa podatkowego była dokonywana bez uchybiania słusznym interesom podatnika. Zatem w przypadku gdy - po zastosowaniu wypracowanych w nauce prawa metod wykładni przepisów, z uwzględnieniem pierwszeństwa wykładni językowej - przepis prawa podatkowego nadal będzie budził wątpliwości odnośnie do treści normy prawnej, która z niego wynika, organy podatkowe powinny niedające się usunąć wątpliwości rozstrzygnąć na korzyść podatnika.