Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-30

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych wypłatę zapomogi losowej ze środków obrotowych

W sytuacji gdy pracownika dotknęło nieszczęście i potrzebuje pomocy finansowej ze strony zatrudniającego, pracodawca może podjąć dobrowolną decyzję przyznania ze środków obrotowych tzw. zapomogi losowej. Pracodawca powinien jednak wiedzieć, że tylko w ściśle określonych przypadkach będzie ona zwolniona z opodatkowania i oskładkowania.

Zapomoga to jednorazowe, bezzwrotne świadczenie pieniężne mające na celu wsparcie finansowe osoby, która z ważnych przyczyn znalazła się w trudnej sytuacji życiowej.

Zapomoga losowa sfinansowana ze środków obrotowych a podatek dochodowy od osób fizycznych

Zapomogi otrzymywane przez pracowników od ich pracodawców powinny być, co do zasady, zaliczane do przychodów ze stosunku pracy. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 12 ust. 1 updof) wskazuje bowiem, że przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne (...) bez względu na źródło finansowania tych wypłat. Jednak w niektórych przypadkach zapomoga pieniężna wypłacona pracownikowi może korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotyczy to sytuacji (art. 21 ust. 1 pkt 26 updof), gdy podstawą ich przyznania jest:

● indywidualne zdarzenie losowe,

● klęska żywiołowa,

● długotrwała choroba lub śmierć,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00