Porada
Jakie wydatki związane z samochodami służbowymi pracowników są kosztem podatkowym
Do wydatków ponoszonych przez pracodawców należą często koszty używania samochodów służbowych pracowników. Z oczywistych względów pracodawcy zainteresowani są możliwością zaliczania takich kosztów do kosztów podatkowych.
Wydatki na służbowe samochody są kosztem podatkowym
Nie ulega wątpliwości, że wydatki związane z samochodami służbowymi pracowników używanymi na potrzeby pracodawcy stanowią jego koszty podatkowe. Koszty takie są bowiem przez pracodawców ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Jednocześnie nie ma przepisu wyłączającego możliwość zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Przy czym przez samochody służbowe rozumiemy tu samochody zaliczane do majątku pracodawcy lub leasingowane przez pracodawcę.
Samochody udostępniane pracownikom odpłatnie do wykorzystywania do celów prywatnych
Najmniej wątpliwości budzi sytuacja, w której przedsiębiorca pobiera od pracowników opłatę za to, że samochody służbowe używane są przez nich w celach prywatnych. W takim przypadku wydatki na używanie samochodów służbowych pozostają w całości kosztami ponoszonymi w celu osiągnięcia przychodów. Są to częściowo koszty ponoszone w celu osiągania przychodów z działalności podstawowej pracodawców, zaś w pozostałej części - koszty ponoszone w celu osiągania przychodów z odpłatnego udostępniania samochodów służbowych pracownikom. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach. Przykładem może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 lipca 2014 r. (sygn. IPTPB3/423-131/14-4/KJ), w której czytamy, że:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right