Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-10-12

Rozliczanie czasu pracy w listopadzie 2014 r.

W listopadzie 2014 r. przypadają dwa święta: Wszystkich Świętych (1 listopada) i Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). 1 listopada w tym roku przypada w sobotę. Ten dzień tygodnia zwykle jest wolny od pracy. Święto pokrywające się z dniem wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin.

W wyroku z 2 października 2012 r. (sygn. akt K 27/11, Dz.U. z 2012 r., poz. 1110) Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z Konstytucją art. 130 § 21 Kodeksu pracy (przepis ustalający regulację, że święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie obniża wymiaru czasu pracy). Obecnie zatem, jeżeli święto pokrywa się z dniem wolnym wynikającym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, będzie obniżało wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin.

Podstawowy system czasu pracy

W listopadzie święto 1 listopada przypada w sobotę, która u większości pracodawców jest dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. W takim przypadku wymiar miesięczny czasu pracy pracownika należy obliczyć następująco:

Krok 1.

Mnożymy 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym, pamiętając o definicji tygodnia zawartej w Kodeksie pracy (7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00