Konsekwencje wprowadzenia krótszego czasu pracy dla pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
Od 10 lipca 2014 r. czas pracy pracowników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, zamiast odpowiednio 8 godzin i 40 godzin. Obniżenie wymiaru czasu pracy tych osób niepełnosprawnych nie może spowodować obniżenia wysokości ich wynagrodzenia.
Maksymalny wymiar czasu pracy dla pracownika zaliczonego do lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosi 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast osoba, wobec której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, pracuje od 10 lipca br. w wymiarze czasu pracy wynoszącym 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej: ustawa o rehabilitacji niepełnosprawnych).
ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO
Ustawa o rehabilitacji niepełnosprawnych rozróżnia lekki, umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności.
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną lub mające ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować za pomocą wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.