Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-01-29

Rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym i porównawczym - ustalenie wyniku finansowego oraz podatkowego

Rachunek zysków i strat jest, oprócz bilansu, zasadniczym elementem rocznego sprawozdania finansowego. Przedstawia on wynik finansowy osiągnięty przez jednostkę w danym okresie, poprzez syntetyczne zestawienie przychodów, kosztów, zysków i strat nadzwyczajnych oraz obciążeń wyniku finansowego, głównie podatkiem dochodowym. W opracowaniu tym zaprezentujemy zasady ogólne sporządzania rachunku zysków i strat, cechy charakterystyczne dla wariantu kalkulacyjnego i porównawczego rachunku zysków i strat, w tym zasady ustalania zmiany stanu produktów. Ustalimy również wynik podatkowy, wychodząc od wyniku bilansowego.

Zasady ogólne sporządzania rachunku zysków i strat

Zasady ogólne dotyczące sporządzania rachunku zysków i strat są regulowane przez podstawowe zasady rachunkowości, a w szczególności zasadę memoriału, zasadę współmierności przychodu i kosztu, zasadę ostrożnej wyceny i zasadę kontynuacji działania.

Zasada memoriału (art. 6 ust. 1 uor). Zasada memoriału wyraża się w tym, że w księgach rachunkowych oraz w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na ich podstawie należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na rzecz jednostki przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami, dotyczące danego roku obrotowego - niezależnie od terminu zapłaty. Zasada ta gwarantuje kompletne ujęcie w księgach rachunkowych danego roku ogółu zdarzeń gospodarczych, jakie dotyczą tego roku (bez względu na to, czy zostały one opłacone czy też nie, a także bez względu na to, czy były one notyfikowane przez kontrahentów czy też nie). Przekładając to na praktykę, w księgach rachunkowych i sprawozdaniu za dany rok wykażemy np.:

● wynagrodzenia należne za wykonaną w danym roku pracę - wynagrodzenia za grudzień 2013 r. mimo poniesienia tego kosztu (zapłacenia) w styczniu 2014 r.,

● koszty z tytułu nabytych usług opłacone, a także nieopłacone, jeśli oczywiście dotyczą danego roku obrotowego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00