Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-04-12

nieruchomości, amortyzacja, koszty uzyskania przychodów, odliczenie VAT

Firma w domu - problemy podatkowe

W przypadku mniejszych przedsiębiorców częstym zjawiskiem jest prowadzenie przez nich działalności gospodarczej w mieszkaniu (domu), w którym mieszkają. Jeżeli przedsiębiorca chce zaliczyć do kosztów wydatki związane z eksploatacją takiej nieruchomości, to jego obowiązkiem jest wykazanie związku tych wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą i wykluczenie ich osobistego charakteru. W raporcie przedstawiamy zasady zaliczania do kosztów tego rodzaju wydatków. Przedstawiamy również zasady odliczania VAT od zakupu nieruchomości, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej, oraz od wydatków związanych z działalnością prowadzoną w taki sposób.

Prowadząc działalność gospodarczą w mieszkaniu (domu), należy liczyć się z tym, że każdy wydatek dotyczący takiej nieruchomości, który podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodów, będzie przedmiotem szczególnej uwagi ze strony organów podatkowych. Organy będą bowiem badać, czy wydatek ten faktycznie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i czy nie jest przypadkiem związany z potrzebami osobistymi podatnika. Jak bowiem podkreślał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 17 grudnia 2012 r., sygn. IBPBI/1/415-1164/12/BK:

(...) wydatki związane z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wyłącznie jeżeli w istocie pomieszczenie w lokalu mieszkalnym służy dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym.

Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.inforfk.pl w zakładce Interpretacje

W praktyce rozgraniczenie tych dwóch celów w przypadku mieszkań (domów) wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej nastręcza dużo problemów. Przepisy nie przewidują jasnych i czytelnych zasad dokonywania tego podziału. Dlatego przyjęte przez podatnika rozwiązania zawsze są obarczone ryzykiem podatkowym. Podatnik może się bowiem spotkać z tak restrykcyjnym stanowiskiem, jak to zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z 25 czerwca 2012 r., sygn. IBPBI/1/415-379/12/ZK, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00