Jaki identyfikator podatkowy podawać w zeznaniach rocznych za 2012 r.
Do końca kwietnia br. osoby fizyczne są zobowiązane złożyć zeznanie roczne za 2012 r. W zeznaniu tym należy wskazać, między innymi, identyfikator podatkowy PESEL lub NIP. Wybór właściwego identyfikatora może przysporzyć podatnikom problemów. W związku z tym prezentujemy odpowiedzi na najczęściej spotykane pytania dotyczące tej kwestii.
1. Jaki identyfikator podatkowy należy wskazać na zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym zakończona została działalność gospodarcza
PROBLEM 1
Przez cały 2012 r. prowadziłem działalność gospodarczą, którą z końcem 2012 r. zlikwidowałem. W 2013 r. nie prowadzę żadnej działalności gospodarczej. Rozpocząłem pracę na etacie. Czy składając zeznanie PIT-36 za 2012 r., jako identyfikator podatkowy powinienem wskazać numer PESEL czy NIP?
RADA
W zeznaniu PIT-36 za 2012 r. jako identyfikator podatkowy powinien Pan wskazać numer identyfikacji podatkowej (NIP). Stanowisko to potwierdza również Ministerstwo Finansów.
UZASADNIENIE
Jednym z obowiązków podatników składających zeznania podatkowe jest wskazanie na nich identyfikatora podatkowego, tj. w przypadku osób fizycznych numeru PESEL albo numeru identyfikacji podatkowej - NIP. PESEL jest identyfikatorem podatkowym osób fizycznych objętych rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej ani nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT, jak również nie są płatnikami podatków lub składek ubezpieczeniowych. W pozostałych przypadkach identyfikatorem podatkowym osób fizycznych jest NIP (art. 2 i 3 ustawy o NIP). W związku z tym pojawia się pytanie, jaki identyfikator podatkowy powinny stosować osoby fizyczne, które w roku, za który składane jest zeznanie roczne, prowadziły działalność gospodarczą, a które przed złożeniem zeznania za ten rok zlikwidowały tę działalność.