Jakie są skutki uchylenia NIP
PROBLEM
Podatnik został wykreślony z VAT oraz został mu uchylony NIP. Przyczyną był fakt, że adres prowadzenia działalności był niepoprawny, gdyż podnajął pomieszczenia od firmy A, która nie miała prawa podnajmu zgodnie z umową najmu (między firmą A a właścicielem nieruchomości, od którego wynajęli ww. pomieszczenia). Wykreślenie nastąpiło 2 sierpnia 2023 r. a przywrócenie NIP (nie VAT) 20 września 2023 r. Jakie skutki niesie za sobą uchylenie NIP przez naczelnika US? Czy w tym okresie podatnik mógł wystawiać faktury sprzedaży, które skutkowałyby obowiązkiem odprowadzenia podatku dochodowego? Czy można zaliczyć w koszty faktury kosztowe z tego okresu (czy mogą za nie zapłacić z konta firmy)? Czy ich kontrahenci mogą zaliczyć w koszty ich faktury?
RADA
Uchylenie numeru NIP powoduje brak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.
UZASADNIENIE
Stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy o NIP, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.
Na podstawie art. 2 ust. 1 i ust. 3 ustawy o NIP, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty niż wymienione w ust. 1, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, oraz płatnicy podatków, a także podmioty będące, na podstawie odrębnych ustaw, płatnikami składek ubezpieczeniowych.
Z pytania wynika, iż na podstawie art. 96 ust. 9 ustawy o VAT podatnik został wykreślony z rejestru podatników podatku VAT. Przypomnijmy, iż naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika.
W naszym przypadku doszło także do unieważnienia numeru NIP (powodem podanie błędnych danych). Czyli powodem unieważnienia były fikcyjne dane, podmiot w takiej sytuacji traci zdolność do identyfikacji podatkowej i możliwość zawierania transakcji w obrocie gospodarczym. Tym samym nie może prowadzić działalności gospodarczej. W związku z tym nie powinniśmy wystawiać faktur i zawierać transakcji jako podmiot gospodarczy do czasu uzyskania ponownie numeru NIP.
art. 2 ust. 1, art. 8c ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2022 r., poz. 2500)
Tomasz Burchard
doradca podatkowy, ekspert w zakresie prawa podatkowego