Zakup serwisu internetowego - rozliczenia podatkowe
Polski prawodawca (zarówno w updop, jak i updof), określając przychód podatnika z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, zobowiązuje go do uwzględniania w tej zmiennej wartości nieodpłatnie otrzymanych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 2 updop i art. 14 ust. 2 pkt 8 updof).
Odpowiadamy na pytania, jakie skutki wywierają powyższe regulacje w odniesieniu do przypadków, w których podatnicy w ramach prowadzonej działalności uzyskują bezpłatny dostęp (na próbę) do różnego rodzaju, co do zasady, płatnych serwisów internetowych, programów komputerowych itp.
1) Czy skorzystanie z ogólnie dostępnej wersji "demo" płatnego serwisu powoduje po stronie korzystającego obowiązek rozpoznania przychodu z nieodpłatnego świadczenia?
Coraz większa konkurencja, a także obecność na rynku wielu produktów zbliżonych do siebie cechami wymaga wdrażania działań, które mają zachęcić potencjalnych nabywców do wybrania oferty określonego sprzedawcy. Wybór ma ułatwić m.in. bezpłatny dostęp do tzw. wersji demo.
Korzystanie przez podatnika podatku dochodowego z wersji demonstracyjnej programu nie może być uznane za przychód uzyskany nieodpłatnie.
Sytuację opisaną w pytaniu można porównać do udostępniania towaru w celu testowania jego możliwości przez potencjalnego nabywcę. W czasie takiej próby klient ma możliwość zapoznania się z określonymi cechami i przydatnością do jego działalności rzeczy (usługi), którą zamierza nabyć. Tożsame stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z 12 maja 2006 r. (sygn. PB2/005-SIP-45/06).
Nie może być zatem mowy o uzyskiwaniu przez podatnika nieodpłatnego świadczenia z tytułu korzystania przez określony czas z wersji demo serwisu czy oprogramowania. Uznanie takiej sytuacji za powodującą powstanie przychodu u podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w obecnych realiach funkcjonowania rynku byłoby kwestią po prostu niedorzeczną.