PDOP. Czy zatrzymanie części należności z tytułu zabezpieczenia powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnego świadczenia
Popularną formą zabezpieczenia się przed roszczeniami klientów detalicznych, stosowaną przez podmioty korzystające z dostawców zewnętrznych, jest zatrzymanie na pewien czas części zapłaty należnej dostawcy zewnętrznemu. Czy jednak podatnik, zatrzymując tę kwotę, uzyskuje przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym?
Zatrzymanie przez pośrednika na czas określony części środków pieniężnych sprzedawcy nie musi oznaczać powstania u pośrednika przychodów z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W przedstawionej interpretacji Dyrektor IS w Poznaniu stwierdził, że wydłużony termin płatności oraz możliwość korzystania ze środków pieniężnych sprzedawcy należy traktować jako formę ekwiwalentu za odpowiedzialność pośrednika wobec klientów detalicznych. Oznacza to, że po stronie pośrednika nie powstanie nieodpłatne świadczenie. Oto fragment interpretacji w tej sprawie. Pełna treść interpretacji jest dostępna na wraz z bieżącym numerem Mk.