Porada
Jak należy zaliczyć w koszty podatkowe zapłatę czynszu inicjalnego w umowach leasingu operacyjnego
Jak należy zaliczyć w koszty podatkowe zapłatę czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) w umowach leasingu operacyjnego? Czy spółka z o.o. powinna jako korzystający dokonać tego jednorazowo w momencie wystawienia faktury (zapłaty), czy może powinna rozliczyć opłatę proporcjonalnie do okresu trwania umowy?
problem
rada
Odpowiedź na powyższe pytanie w dużej mierze będzie zależeć od rzeczywistego charakteru czynszu inicjalnego (opłaty wstępnej) wynikającego z zawartej umowy leasingowej. Jeśli czynsz inicjalny płacony przez spółkę stanowi po prostu powiększoną pierwszą ratę leasingową, powinien zostać zaliczony do kosztów podatkowych w dacie poniesienia. W innym przypadku, gdy jest to opłata o samoistnym charakterze, warunkująca realizację umowy leasingu, najbezpieczniej jest rozliczyć tę opłatę proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Problematyka momentu kwalifikowania do kosztów podatkowych tzw. czynszu inicjalnego w umowach leasingu od wielu lat jest kwestią budzącą wiele kontrowersji i sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Tematyka doczekała się olbrzymiej ilości interpretacji podatkowych oraz dużej liczby wyroków sądów administracyjnych, wliczając w to także orzeczenia NSA. Żywotność tematu wynika także z faktu zmiany w 2007 r. zasad kwalifikowania kosztów w czasie. To na tle tego, czy opłata wstępna powinna być rozliczana jednorazowo w momencie wystawienia faktury (zapłaty), czy też należy ją rozliczyć proporcjonalnie do okresu trwania umowy, powstaje najwięcej sporów z organami podatkowymi.