Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-08-17

Jak ująć w księgach rachunkowych przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntu w prawo własności

W jaki sposób księgować przekształcenie wieczystego prawa użytkowania gruntu w prawo własności? Czy w przypadku gdy opłata za przekształcenie jest rozłożona na raty, wpływa na wartość początkową gruntu? Czy opłaty związane z przekształceniem (np. operat szacunkowy) stanowią koszty uzyskania przychodu?

problem

rada

Wydatki z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności (w tym koszty operatu szacunkowego) nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Z punktu widzenia ustawy o rachunkowości samo rozłożenie opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie ma znaczenia dla ustalenia wartości początkowej nieruchomości. Wartość początkową stanowi cena nabycia obejmująca opłatę za przekształcenie, koszty związane z przekształceniem i nieumorzoną część prawa wieczystego użytkowania gruntu. Szczegóły wraz z dekretacją - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Rozwiązania prawne dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności reguluje ustawa z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz.U. Nr 175, poz. 1459).

Kto może przekształcić prawo wieczystego użytkowania w prawo własności

Ustawa o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność wskazuje pięć grup podmiotów uprawnionych:

Grupa 1: Osoby fizyczne (lub osoby fizyczne będące następcami prawnymi tych osób), będące w dniu wejścia ustawy w życie (13 października 2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości:

- zabudowanych na cele mieszkaniowe,

- zabudowanych garażami,

- przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową lub garażową.

● Osoby fizyczne (lub osoby fizyczne będące następcami prawnymi tych osób), będące w dniu wejścia ustawy w życie (13 października 2005 r.) użytkownikami wieczystymi nieruchomości (niezależnie od ich przeznaczenia) uzyskanych w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r. (wywłaszczenie następowało na podstawie ustawy z 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości - Dz.U. Nr 17, poz. 70, oraz ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości - Dz.U. Nr 22, poz. 99).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00