Jakie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
Od 12 marca 2010 r. o status organizacji pożytku publicznego (dalej: OPP) mogą się ubiegać także spółki akcyjne, spółki z o.o., kluby sportowe działające w formie spółki oraz spółdzielnie socjalne. Wprowadzono zapis nakazujący przeznaczenie środków z 1% podatku otrzymanych od osób fizycznych wyłącznie na działalność pożytku publicznego. Takie m.in. zmiany wprowadza ustawa z 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 28, poz. 146).
Uzyskiwanie statusu OPP
Nowelizacja dodała do listy podmiotów, które mogą prowadzić działalność w sferze pożytku publicznego, spółki akcyjne, spółki z o.o., kluby sportowe działające w formie spółki oraz spółdzielnie socjalne (znowelizowany art. 3 ustawy o działalności...). Aby prowadzić działalność pożytku publicznego, spółka:
● nie może działać w celu osiągnięcia zysku,
● powinna przeznaczać całość dochodów na realizację celów statutowych,
● nie może przeznaczać dochodu do podziału między członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.
Po nowelizacji działalność pożytku publicznego musi być prowadzona nieprzerwanie przez dwa lata przed momentem złożenia wniosku do sądu o nadanie statusu OPP (znowelizowany art. 22 ust. 1 ustawy o działalności...). Dotychczasowe przepisy stanowiły tylko, że organizacja, ubiegając się o status OPP, powinna prowadzić działalność pożytku publicznego (brak było wskazania co do czasu i zakresu tej działalności). Sądy rejestrowe będą miały teraz podstawę, by żądać od ubiegających się o ten status udokumentowania prowadzenia działalności pożytku publicznego w okresie ostatnich dwóch lat (np. sprawozdań merytorycznych i finansowych za ten okres).